Image similar to the original
SERIES
110.00
coupling
Reference Number: 110.00.KV0S.ST010.M0P
Technique: One-hand coupling with 2-point bolt locking. The uncoupling process is initiated by pushing back the unlocking sleeve into the direction of the connection. The valve moves back to its original position and pushes the plug out of the coupling.
Technical Characteristics: Material coupling: connection, base body, valve and sleeve brass. Seal NBR (Buna N). Spring and circlip stainless steel AISI 301. Balls stainless steel AISI 420. Material plug: brass.
Compatibility: Steinconnector S122, Rectus 14 + 22, ARO 210, Parker 50, CEJN 300, ORION 44510, JWL 552 + JWL 532, div. Schweizer Fabrikate
| Series | 110 |
|---|---|
| Nominal Width | 5.5 mm |
| Type | coupling |
| Valve | single shut off |
| Seal | NBR (Perbunan) |
| Surface | nature |
| Material | brass |
| Connection Size | hose connection |
| Connection Type | LW10 |
| Operating Temperature | from -20 °C to 100 °C |
| Pressure Range max. | 35 bar |
| Flow Rate | 680 l/min |
| Handling | One-hand coupling |
| Industries | Operating material |
| Vacuum suitable 0.95 bar | Yes |
| Options | Coupling available with other seals on request. |
Dimensions / Details
|
Fitting Products |
||||
![]() |
Series 110.00 |
Article OMEG1 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, brass, male thread DIN2999 (BSPT), 1/4 |
|
![]() |
Series 110.00 |
Article OMBF0 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, brass, male thread DIN228/1, 1/8 |
|
![]() |
Series 110.00 |
Article OMBG2 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, brass, surface: zinc-plated, male thread DIN228/1, 1/4 |
|
![]() |
Series 110.00 |
Article OMB80 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, brass, hose connection, LW9 |
|
![]() |
Series 110.00 |
Article OMB50 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, brass, hose connection, LW4 |
|
![]() |
Series 122.00 |
Article OMD90 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, steel, surface: nickel plated, male thread DIN228/1, 1/4 |
|
![]() |
Series 110.00 |
Article OMB81 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, brass, surface: nickel plated, hose connection, LW9 |
|
![]() |
Series 110.00 |
Article OMBT0 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, brass, female thread DIN228/1 (BSP), 1/8 |
|
![]() |
Series 110.00 |
Article OMBW0 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, brass, female thread DIN228/1 (BSP), 1/2 |
|
![]() |
Series 122.00 |
Article OMEG0 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, steel, surface: zinc-plated, male thread DIN2999 (BSPT), 1/4 |
|
![]() |
Series 110.00 |
Article OMBG0 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, brass, male thread DIN228/1, 1/4 |
|
![]() |
Series 122.00 |
Article OME00 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, steel, surface: zinc-plated, hose connection, LW9 |
|
![]() |
Series 122.00 |
Article OMEH0 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, steel, surface: zinc-plated, male thread DIN2999 (BSPT), 3/8 |
|
![]() |
Series 110.00 |
Article OMBU1 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, brass, surface: nickel plated, female thread DIN228/1 (BSP), 1/4 |
|
![]() |
Series 110.00 |
Article OMCA0 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, brass, hose connection, LW13 |
|
![]() |
Series 110.00 |
Article OMBH0 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, brass, male thread DIN228/1, 3/8 |
|
![]() |
Series 110.00 |
Article OMBJ0 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, brass, male thread DIN228/1, 1/2 |
|
![]() |
Series 110.00 |
Article OMB60 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, brass, hose connection, LW6 |
|
![]() |
Series 110.00 |
Article OMBV0 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, brass, female thread DIN228/1 (BSP), 3/8 |
|
![]() |
Series 110.00 |
Article OMBU0 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, brass, female thread DIN228/1 (BSP), 1/4 |
|
![]() |
Series 122.00 |
Article OMEM0 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, steel, surface: zinc-plated, female thread DIN228/1 (BSP), 1/4 |
|
![]() |
Series 110.00 |
Article OMB71 plug |
Beschreibung Nominal width 5.5 mm, brass, surface: nickel plated, hose connection, LW8 |
|








