Image similar to the original
SERIES
090.S0
coupling
Reference Number: 090.S0.KV0S.ST010.M0P
Technique: Two-hand coupling with automatic 5-point locking. Locking elements are balls which are locked by a spring-loaded unlocking sleeve. In order to avoid unintentional uncoupling, the unlocking process is only possible by deliberately pressing the plug into the coupling. This is the only way to free the locking elements and to move the unlocking sleeve in the direction of the connection so that the plug can be removed from the coupling. The valve moves back to its original position and closes the couling.
Technical Characteristics: Material coupling: connection, base body, valve and sleeve brass. Seal NBR (Buna N). Spring and circlip stainless steel AISI 301. Balls stainless steel AISI 420. Material plug: brass.
| Series | 090 |
|---|---|
| Nominal Width | 5 mm |
| Type | coupling |
| Valve | single shut off |
| Seal | NBR (Perbunan) |
| Surface | nature |
| Material | brass |
| Connection Size | hose connection |
| Connection Type | LW10 |
| Operating Temperature | from -20 °C to 100 °C |
| Pressure Range max. | 35 bar |
| Flow Rate | 600 l/min |
| Handling | Two-hand coupling |
| Vacuum suitable 0.95 bar | Yes |
| Options | Coupling available with other seals on request. |
Dimensions / Details
|
Fitting Products |
||||
![]() |
Series 090.S0 |
Article NMDS1 plug |
Beschreibung Nominal width 5.0 mm, brass, surface: nickel plated, male thread DIN228/1, 1/4 |
|
